Zapisy startują 1 czerwca 2023!
Miejsce: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, sala nr 1
Wiek: 8+
W przeddzień wakacji mamy prezent dla dzieci szkolnych - spotkanie z uwielbianym autorem bestsellerowych serii.
Pamiętacie, że przygody głównych bohaterów “Baśnioboru” zaczęły się od wyjazdu na wakacje do dziadka? Miało być nudno, a stało się to początkiem wielkiej przygody. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie też będzie początkiem Waszej wakacyjnej przygody…
W spotkaniu udział weźmie tłumacz: Rafał Lisowski
Spotkanie organizowane we współpracy z wydawnictwem Wilga.
ZAPISY DLA GRUP SZKOLNYCH: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl
W zgłoszeniu prosimy obowiązkowo o:
imię i nazwisko oraz nr telefonu opiekuna grupy oraz liczba dzieci.
Prosimy też o załączenie zgody dyrekcji szkoły na udział w wydarzeniu.
ZAPISY DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH odbywają się przez system - Zarezerwuj
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, dziedziniec
Wystawa prezentuje 12 niezwykłych ilustracji publikowanych w magazynie „Newsweek Psychologia Dziecka”. Zostały stworzone, by zilustrować najważniejsze problemy młodych ludzi, ich wrażliwość i perspektywę, którą powinniśmy poznać także my – dorośli.
Ich autorami są wybitni polscy ilustratorzy, m.in.: Marianna Sztyma, Emilia Dziubak, Joanna Rusinek, Nika Jaworowska- Duchlińska, Joanna Bartosik. Malują świat dziecięcych przeżyć, abyśmy spojrzeli na nie oczami dziecka.
Przy obrazach umieszczone są QR kody, które odsyłają do artykułów napisanych dla Newsweek Psychologia Dziecka przez uznanych specjalistów z zakresu rozwoju i psychologii.
Partnerem wystawy jest Fundacja ING Dzieciom.
Miejsce: ART Hotel, ul Kiełbaśnicza 20
Wiek: 4+
Zarezerwuj
W naszym programie nie mogło zabraknąć miejsca na kolejne spotkanie z cyklu “Męskie Czytanie”. To wyjątkowy projekt, w którym do udziału zapraszamy mężczyzn będących autorytetami oraz cieszących się zarówno sukcesami jak i szacunkiem w swojej dziedzinie.
Jesteście ciekawi naszego gościa?
Tym razem nasze zaproszenie powędrowało do szefa kuchni Grzegorza Pomietło, który przeczyta nam najsmaczniejsze fragmenty prozy! Jak się okazuje, pyszności w literaturze dla dzieci jest całkiem sporo!
Czytanie zainauguruje wspólną inicjatywę pod apetycznym tytułem „Menu Literackie” - stworzoną we współpracy Art Hotelu oraz Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.
Jesteście ciekawi tajników tej smacznej kooperacji?
Restauracja Hotelu zatroszczy się nie tylko o strawę dla ciała, ale i dla duszy!
Odwiedzając restaurację możecie spodziewać się dodatkowego Menu Literackiego, stworzonego przez Dyrektor programową Festiwalu. Znajdą się w nim szczególnie apetyczne propozycje dla dzieci. Wszystkie znajdziecie w bibliotece hotelu.
Przyjdźcie i nakarmcie się słowem oraz dobrym jedzeniem!
Miejsce: MBP Wrocław Filia nr 19, Sołtysowicka 29h
Wiek: 4+
Zarezerwuj
Jak mówi sam Pan Poeta, dzieciństwo powinno być woow i takie też są jego warsztaty! Na każde Show zabiera ponad dwieście rekwizytów do kreatywnych zabaw. Okulary, przebrania, baloniki, pacynki, a nawet morze! Jak można zabrać morze nad morze? Otóż to możliwe! Dzięki tym i innym zabiegom dzieci są zaangażowane w bajkę, lepiej pamiętają jej treść i zapominają o smartfonach, tabletach i innych internetach.
Poprzez zabawę zajęcia wspomagają integrację sensoryczną i rozwijają koordynację wzrokowo-słuchowo- ruchową. Nie zabraknie zabaw rytmicznych, językowych, rozwijających słuch fonematyczny.
Małe grupy pozwalają na pracę we własnym tempie i na poszanowanie indywidualnych potrzeb dzieci.
Partner warsztatów: Euroclear Bank SA/NV
Miejsce: MBP Wrocław, Filia nr 12, DWORZEC, ul. Piłsudskiego 105
Wiek: 5+
Zarezerwuj
Na warsztatach inspirowanych książką “Cudowna studzienka. Baśnie Polskie” zrobimy z dziećmi bajkowe, papierowe kukiełki.
Powstaną piękne królewny, czarownice, groźne smoki, dzielni rycerze i co tylko fantazja nam podpowie.
Miejsce: MBP Wrocław, Filia nr 19, Sołtysowice 29h
Wiek: 10+
Zarezerwuj
Zastanawiacie się, co zrobić ze stertą makulatury zalegającą w szafach i starymi książkami? Dobrze trafiliście! Dzięki naszym warsztatom wyplatania papierowej wikliny dowiecie się, jakie cuda można wyczarować ze starej gazety! Chcesz zostać właścicielem oryginalnej podkładki z makulatury? Przyjdź na darmowe warsztaty!
Autorskie warsztaty rodzinne stworzone pod okiem ekipy animatorów portalu Ekorodzice.pl.
Partner warsztatów: Euroclear Bank SA/NV.
Miejsce: MBP Wrocław Filia 22, Chociebuska 8-10
Wiek: 4+
Zarezerwuj
Pierwszy alfabet to spotkanie dla maluchów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z książkami. Zabawy przygotowawcze ćwiczą koncentrację i motorykę małą, budują zainteresowanie książką, ale też elementami narracji.
Warsztat wykorzystuje materiały edukacyjne Wilga Play.
Miejsce: MBP Wrocław Filia 22, Chociebuska 8-10
Wiek: 7+
Zarezerwuj
W tym plenerze może wziąć udział każdy i każdy wyjdzie z niego zachwycony. Starsi zanurzą się w nastrojowości świata Mickiewicza, docenią elementy groteski i odnajdą klasyczne dzieło na nowo, przez pryzmat swojej własnej wrażliwości. Młodsi zachwycą się fakturą i kolorem kolaży, których, jak się okazuje, sami mogą być twórcami.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, kino
Wiek: 5+
Zarezerwuj
Wyobraźcie sobie, że musicie wyruszyć w ważną podróż, a Waszą jedyną informacją, w którą stronę podążać jest kierunek: niebo! Brzmi jak wyzwanie, prawda? Niedźwładek, bohater książki Marty Guśniowskiej, podejmuje się tej trudnej misji. Jej celem jest odnalezienie dziadka pewnego chłopca, którego miś darzy szczególnym uczuciem.
Czy dziadek wróci na Ziemię czy ma zupełnie inne plany. To spotkanie rozśmieszy Was do łez, pokaże jak buduje się wspomnienia i jak mruczy zadowolony niedźwiedź :)
Spotkanie organizowane we współpracy z wydawnictwem Wilga.
Miejsce: Księgarnia Hiszpańska ELITE, ul. Karola Szajnochy 5
Wiek: b.o.
Wstęp: darmowy, bez rezerwacji
Drodzy Rodzice, Dziadkowie!
Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana i gromadząca tłumy akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.
Młody Poszukiwaczu Przygód!
Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu “Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2023 r.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, kino
Wiek: 6+
Zarezerwuj
Spotkania z Pawłem Pawlakiem uchylającym drzwi swojej pracowni już stały się tradycją Festiwalu. Artysta nie tylko prezentuje zdjęcia dokumentujące prace nad książkami.
Przez salę raz po raz przechodzą westchnienia zachwytu na widok ręcznie robionych niesamowitych figurek, kolaży i kompozycji. To unikatowe spotkania, podczas których można zapytać o warsztat, a przede wszystkim zdać sobie sprawę z ogromu pracy koniecznej by powstała piękna książką.
Spotkanie organizowane we współpracy z wydawnictwem Wilga.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, sala warsztatowa
Wiek: 7+
Zarezerwuj
Jesteśmy pewni, że po zeszłorocznym spotkaniu przeczytaliście “Felcię” jednym tchem. Jeśli poczuliście sentyment lub zainteresowaliście się czasami, w których była małą dziewczynką, ten warsztat przypadnie wam do gustu. W ramach lekcji historii ;)
stworzymy telewizory z PRL-u, pieszczotliwie nazywane “pudłami”.
Dobra wiadomość jest taka, że zbudowane telewizory zabierzecie ze sobą do domów… Możecie nawet przykryć je serwetką ;D
Spotkanie organizowane we współpracy z wydawnictwem Wilga.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, kino
Wiek: 6+
Zarezerwuj
Zapraszamy na pokaz filmowy, podczas którego zobaczycie:
Jak pokonać strach?
(Comment j’ai vaincu ma peur des humains)
reżyseria i scenariusz :Helene Ducrocq
Francja, 2020
9 min.
Kiedy sympatyczna pajęczyca zbliża się do kresu życia wraz ze swoim najlepszym przyjacielem – muchą, zastanawiają się nad podróżą do Nowego Jorku. Wymaga to odwagi, której zawsze jej brakowało. Czy znajdzie ją w sobie teraz?
Wilczek
(Lupin)
reżyseria: Helene Ducrocq
scenariusz: Pierre-Luc Granjon
Francja, 2020
11 min.
Młody wilczek po raz pierwszy sam wychodzi z bezpiecznej norki. Zagubiony znajduje schronienie w ogrodzie, gdzie znajdują go dzieci myśliwego. Odważne rodzeństwo postanawia pomóc maluchowi i zabiera go do domu.
Zolemia
(Zolemia)
reżyseria: Nina Samanishvili
scenariusz: Ketevan Janelidze, Nina Samanishvili
Gruzja, 2021
9 min.
Czy zebra nadal jest prawdziwą zebrą, jeżeli nie ma czarno-białych pasków? Wizyty u lekarza, kontakt z innymi zwierzętami, eksperymenty z farbą przekonują ją, że najważniejsze to poznać swoje mocne i słabe strony.
Z deszczu do babci
(Maman Pleut des Cordes)
reżyseria: Hugo de Faucompret
scenariusz: Lison D’Andréa, Hugo De Faucompret
Francja, 2021
30 min.
Jane zostaje wysłana na święta do babci. Pomimo wcześniejszej niechęci, przekonuje się, że czasem warto otworzyć się na nowe doświadczenia oraz innych ludzi. Nietypowe święta okazują się bowiem być pełne niespodzianek i przygód.
Pokazy filmów festiwalowych odbywają się w ramach Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB 2022.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, kino
Wiek: 7+
Zarezerwuj
Bardzo to wkurzające, gdy kładziesz się spać i nie możesz zasnąć… Antek przewraca się z boku na bok, wierci się i wierci, i nic! Przypadkiem odkrywa, że pod jego łóżkiem mieszka podejrzany stworek, w dodatku cały z… kurzu. Kurzol okazuje się całkiem fajnym gościem, co więcej – ma patent na to, jak pomóc Antkowi. Kiedy obaj przenoszą się do wnętrza organizmu chłopca, robi się naprawdę ciekawie. A to dopiero początek przygody!
Autorzy nowej serii książek w nurcie SELF-REG pomogą w rozpoznawaniu emocji i reakcji organizmu oraz zrozumieniu ich mechanizmów i skutków, jakie ze sobą niosą. Po tym spotkaniu łatwiej będziecie dokonywać wyborów mających korzystny wpływ na samopoczucie i zachowanie.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Agora dla dzieci.
Miejsce: Tajne Komplety. Prawdziwa księgarnia, a nie sklep z książkami, ul. Przejście Garncarskie 2
Wiek: b.o.
Wstęp: darmowy, bez rezerwacji
Drodzy Rodzice, Dziadkowie!
Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana i gromadząca tłumy akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.
Młody Poszukiwaczu Przygód!
Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!
PSSS: O godz. 16:00 przewidujemy godzinną przerwę na Męskie Czytanie z Jarosławem Mikołajewskim! Na spotkanie konieczna rezerwacja.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu “Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2023 r.
Miejsce: Tajne Komplety. Prawdziwa księgarnia, a nie sklep z książkami, ul. Przejście Garncarskie 2
Wiek: 6+
Zarezerwuj
Podczas spotkania zostaną odczytane fragmenty książki „Tata” Quentina Grébana, porozmawiamy z tłumaczem o jego postrzeganiu tekstu w kontekście tacierzyństwa.
Tata – on.
Tata – ja.
Tata w myślach,
Tata w uczuciach.
Tata w sobie, w życiu… Wzruszająca opowieść o byciu ojcem, dzieckiem.
Dla ojców i dzieci.
Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim będzie finałem akcji konkursowej „Męskie czytanie”. Podczas spotkania nastąpi rozdanie nagród.