Miejsce: Dar Pomorza, al. Jana Pawła II 1 w Gdyni
Wiek: 6+
To wydarzenie przejdzie do historii! Tym razem Festiwal rozpoczynamy w niezwykłej scenerii, na legendarnym żaglowcu „Dar Pomorza”, jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku!
To tam przekonamy się jak brzmi wersja znanej bajki „Złota rybka” wg Marty Guśniowskiej!
W czytaniu autorce będzie partnerował aktor Teatru Lalek - Krzysztof Bitdorf.
Gościem specjalnym, który opowie o tradycji połowu, pracy na morzu, a - mamy nadzieję - że także podpowie jak złowić złotą rybkę, będzie Kapitan Tomasz Sobieszczański, pseudonim Lobo.
Nie możecie tego przegapić!
Miejsce: Muzeum Marynarki Wojennej
Wiek: 8+
- 12:00 - 13:30 - Rodzinna gra terenowa
- 13:30 - 14:30 - Spotkanie z Zofią Stanecką
Rodzinne gry terenowe w Muzeum Marynarki stały się już tradycją. Dostarczają rozrywki całym rodzinom, ale też potrafią być dla nich nie lada wyzwaniem. Tym razem inspiracji dostarczyła nam “Księga Ludensona” Zofii Staneckiej, która opowiada o wielkiej wakacyjnej przygodzie, przydarzającej się zupełnie normalnym dzieciakom. Czasami wystarczy otworzyć odpowiednie drzwi …
Czy zaprzyjaźnicie się z trollem, czy odnajdziecie magiczną księgę, w końcu, czy uratujecie świat przed katastrofą?
Jeśli uda Wam się ukończyć grę, poza nagrodami czekać na Was będzie bardzo specjalne spotkanie z autorką - Zofią Stanecką.
Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Agora dla dzieci.
Miejsce spotkania: skwer naprzeciwko Muzeum Miasta Gdyni
Wiek: 8+
Książek to nie tylko pisarz, to także dyplomowany przyrodnik. Te dwie perspektywy spotykają się w „Atlasie dziur i szczelin” – hymnie na cześć miejskiej przyrody. Autor podróżuje po całej Polsce, by pokazać nam sekretne życie naszych miast i miasteczek. Sprawdza, jak przyroda rozprzestrzenia się wśród betonu i żyje na przykład za miejskimi neonami.
Każdy spacer z nim to prawdziwe przeżycie. Zupełnie inaczej od tej pory będziecie spoglądać na swoje miasto!
Wydarzenie realizowane we współpracy wydawnictwa Znak
Miejsce: Muzeum Emigracji
Wiek: 4+
Książka “Lody we wszystkich smakach” pokazuje nam jak pięknie się od siebie różnimy. Każdy z nas ma inne nadzieje, inne zdolności inne potrzeby. Na kolejnych stronach znajdziemy zupełnie unikatowe marzenia dzieci. A gdyby nasze marzenie stało się kolejną stroną książki? W końcu wszyscy razem tworzymy księgę, czyli wielokolorowy świat złożony z codziennych drobnostek.
Pełne pozytywnej energii, mocnych barw i wyrazistych, oszczędnych form ilustracje Pawła Mildnera z lekkością prowadzą nas przez świat dziecięcej wyobraźni. Tym razem autor poprowadzi dzieci poprzez kolejne kroki artystycznego warsztatu, prowadzącego do ważnego wniosku.
Miejsce: Muzeum Emigracji, sala kinowa
Wiek: 6+
Czasem w życiu bywa tak, że mamy ochotę na zmiany, na spróbowanie czegoś nowego, ale coś zatrzymuje nas w miejscu. Czujemy strach, obawę, czy poradzimy sobie w nowych relacjach, w nowym miejscu, podejmując się nowego wyzwania.
Książka, która stała się inspiracją do tego spotkania opowiada o tchórzofretce – w skrócie Fretce – która nie przekracza progu swojego domu. Nigdy z domu nie wychodzi i nikogo do niego nie wpuszcza. Tylko tu czuje się bezpiecznie, czytając ulubione książki o podróżach. Któregoś dnia (przez zupełny przypadek) Fretkę porywa wiatr – nie jest jednak złym porywaczem, a przyjaznym, ciepłym wiatrem, który uwielbia wszystkie stworzenia. Fretka, nieprzyzwyczajona do podobnych przygód, chce jak najszybciej wracać. Wiatr ani myśli jednak odstawiać małego tchórza do domu. Tak zaczyna się podróż Fretki, podczas której trafia ona w różne miejsca i spotyka kolejne stworzenia: ćmę, pingwina, strusia, lwa. Rozmowa z każdą z tych postaci uświadamia Fretce, że – co tu dużo mówić – świat jest naprawdę piękny, a chowanie się w domu przed innymi to nie najlepszy pomysł na spędzenie życia.
Miejsce: Księgarnia w Muzeum Emigracji, ul. Polska 1
Wiek: b.o.
Drodzy Rodzice, Dziadkowie!
Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.
Młody Poszukiwaczu Przygód!
Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 20232 r.
Rezerwacja nie jest wymagana - można przyjść w dowolnym momencie w godzinach 12:00 - 15:00.
Miejsce: Muzeum Emigracji
Wiek: 6+
Zapraszamy na pokaz filmowy, podczas którego zobaczycie:
Luisa i Pierzasty Wąż
(Louise et la Legende du Serpent à Plumes)
reżyseria: Hefang Wei
Francja, 2021
27 min.
Luisa właśnie przeprowadziła się z Francji do Meksyku. Kiedy jej ukochana jaszczurka Quetza ucieka, Luisa szuka pomocy u Arturo i jego babci, która odkrywa przed nią tajemnice starożytnej legendy Majów.
Kraina lenistwa
(Graine de Paresse)
reżyseria: R. Artero, A. Devichi, J. Gueydan, M. Jumel, E. Mandelsaft, B. Mourgues, S.e Nippert, E. Tardif
Francja, 2022
6 min.
Lud leniwych stworzeń zwanych Blobami żyje spokojnie, aż do dnia gdy narodziny Zipa, nadpobudliwego Bloba, wywracają wszystko do góry nogami. Czy mimo swojej odmienności zostanie zaakceptowany?
Pokazy filmów festiwalowych odbywają się w ramach Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB 2023
Miejsce: Muzeum Emigracji
Wiek: 9+
Zapraszamy na pokaz filmowy, podczas którego zobaczycie:
Czarowróżka
(Heksenfee)
reżyseria: Cedric Igodt, David Van de Weyer
Belgia, 2022
15 min.
Rosemary, młoda wróżka, prowadzi nudne życie w bajkowym zamku. Wolałaby być czarownicą, by móc krzyczeć i rozrabiać. Jej mamie się to nie podoba, więc Rosemary zabiera swoje rzeczy i wyrusza do lasu czarownic.
Podejrzany
(Cum Suil Orm)
reżyseria: John Murdo MacAulay
Wielka Brytania, 2021
15 min.
W wiosce na południu Indii Kanni, przejęta losem dzikich słoni, pyta mamę, dlaczego słonie nie są obdarzane podobną miłością i troską, co ludzie. Odpowiedź mamy sprawi, że Kanni inaczej spojrzy na miejsce, w którym mieszka.
Niespodziewanie
(Out of the Blue)
reżyseria: T. Ben Jebara, C. Castan, O. de Gouttes-Pegot, C. Depay, S. Dupont, A. Bastien
Francja, 2022
6 min.
W monochromatycznym świecie, gdzie wszystko wygląda tak samo, zjawia się niespodziewanie wędrowny artysta z wózkiem wypełnionym kolorami. Jak zareagują mieszkańcy, gdy pierwszy ochotnik zostanie pomalowany? Czy będą otwarci na zmiany?
Pokazy filmów festiwalowych odbywają się w ramach Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB 2023
Miejsce: Muzeum Emigracji
Wiek: 9+
Spotkanie zainspirowane książką “Poznaj swoje prawa i broń ich. Przewodnik dla młodych” autorstwa Amnesty International, Angeliny Jolie, Geraldine Van Bueren, która nie tylko mówi jakie prawa przysługują młodym ludziom, ale także pokazuje aktywistów z całego świata, którzy nie zgadzając się na niesprawiedliwość lub cierpienie, w mądry i bezpieczny sposób zorganizowali akcje wspierające.
To spotkanie ma na celu pokazanie, że nie jesteś sam, nie musisz godzić się na łamanie praw, możesz wykorzystać określone narzędzia w bardzo uporządkowany sposób planując swoje działania, nie narażając siebie ani innych.