Muzeum Śląskie jest wizytówką Katowic i całego regionu, jest punktem, który obowiązkowo trzeba odwiedzić będąc na Górnym Śląsku.

Instytucja w swoich działaniach inspiruje się dziedzictwem regionu, jego intelektualnym i artystycznym dorobkiem oraz bogatą tradycją wielokulturowości związaną m.in. z ogromnym znaczeniem przemysłu na Śląsku. Założone w 1929 roku Muzeum Śląskie zyskało w 2015 roku nową, wyjątkową ze względu na swoją architekturę i lokalizację siedzibę. Byłą kopalnię węgla zamieniono w unikatową „kopalnię kultury”, będącą przykładem odważnej współczesnej architektury, zaliczoną do dziesięciu najlepszych budynków w Europie w konkursie Miesa van den Rohe w 2015 roku.

W samym centrum stolicy Górnego Śląska, na głębokości 14 metrów pod ziemią, obejrzeć można bogate i różnorodne kolekcje sztuki polskiej dawnej i współczesnej, którą reprezentują tak znamienici twórcy jak: Jacek Malczewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Olga Boznańska, Tadeusz Kantor, Zdzisław Beksiński, Magdalena Abakanowicz i wielu innych. W Muzeum można ponadto zwiedzić Galerię śląskiej sztuki sakralnej, jedyną w Polsce Galerię plastyki nieprofesjonalnej, budzącą ogromne emocje i zainteresowanie wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej, a także nowoczesną przestrzeń edukacyjną „Na tropie Tomka” przeznaczoną do zwiedzania wielopokoleniowego – przez dzieci wraz z dorosłymi. Do tego wyjątkowego miejsca zaprasza widoczna z daleka i górująca nad okolicą wieża widokowa – dawny szyb wyciągowy „Warszawa II” kopalni „Katowice”. Z tarasu znajdującego się na wysokości 40 metrów rozciąga się widok na Strefę Kultury i miasto Katowice.

Informacje przydatne dla gości Muzeum:

  • W siedzibie w Strefie Kultury można skorzystać z oferty gastronomicznej oraz nabyć ciekawe wydawnictwa i pamiątki w sklepie muzealnym. Można również odwiedzić bibliotekę z czytelnią, do dyspozycji zwiedzających jest ponadto kącik edukacyjny dla dzieci.
  • Obok Muzeum Śląskiego przebiega Drogowa Trasa Średnicowa. Lokalizacja Muzeum w Strefie Kultury pozwala na pozostawienie samochodu na 3 pobliskich parkingach. Jeden naziemny parking znajduje się między budynkiem NOSPR a wieżą widokową szybu Warszawa II, wjazd na dwa pozostałe możliwy jest od strony ul. T. Dobrowolskiego (przedłużenie ul. J. Dudy-Gracza), gdzie do dyspozycji jest parking naziemny (przystosowany również dla autokarów) oraz podziemny.
  • W siedzibie Muzeum przy ul. Dobrowolskiego znajduje się wiele udogodnień ułatwiających poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami (ruchu, wzroku i słuchu).

Więcej informacji: www.muzeumslaskie.pl

Zdjęcia
Informacje o Miejscu
  • Miasto
  • Kategoria
  • Adres
    Dobrowolskiego 1, Katowice
  • Telefon
    32 213 08 70
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram